خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

کارآفرین کیست؟

خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن | اصطلاح کارآفرین به افرادی اشاره دارد که ترجیح می دهند شغل تخصصی خود را با راه اندازی کسب و کار خودشان به دست آورند نه اسخدام شدن در شرکت یا سازمان دیگر. آنها همه عوامل مربوط به ریسک و فرصت های کسب سود که مربوط به ایده کسب و کارشان است را به عهده گرفته و  محصولات و خدماتشان را تولید و تحویل می دهند.

 

کارآفرینان تصمیم گیرنده هستند.

یک کارآفرین نه تنها دغدغه شناسایی و اتخاذ نوآوری برای بهره برداری از یک فرصت کسب و کار و ایجاد پایه و اساس  بساط کسب و کار را دارد بلکه به صورت نهاد تصمیم گیری نیز عمل می کند. کارآفرینان باید تصمیم گیرندگان فوق العاده باهوشی باشند زیرا مسئولیت پذیری مربوط به اتخاذ تصمیمات مرتبط با اجرا و مدیریت  کسب و کار کاملا متکی به آنهاست. آنها تصمیمات مهمی اتخاذ می کنند که مرتبط با  انتخاب محصولات یا خدماتی که برای مصرف کنندگان، فرایندهای ساخت و تولید و عملیاتی و عملی شدن ایده کسب و کار،  محصول یا خدمت در بازار است.

 

کارآفرینان تحلیل گر و ناظر هستند.

تمام آن چیزی که کارآفرین نیاز دارد، هوشیاری بالا نسبت به نیازهای مصرف کننده است. تعریف بهتر از کارآفرین می تواند مربوط به اشخاصی باشد که نیازهای مختلف بازار مصرف کننده که برآورده نشده باقی مانده اند را شناسایی می کند. زمانی که این کار انجام شد، کارآفرینان یک سازمان با اهداف اولیه را راه اندازی می کنند و بساط کسب و کار را برای برآورده نمودن نیازهای مصرف کننده  ایجاد می نمایند تا منافع بهینه ای برای آنها ایجاد نمایند.

 

کارآفرینان نوآور هستند.

با در نظر گرفتن توصیف قبلی از نقش کارآفرین، می توان کارآفرین را نوآور نیز نامید زیرا  با ساخت و ارائه  ایده های جدید، محصولات، خدمات و فرایندهای تکمیل نیازهای برآورده نشده مصرف کننده سرو کار دارد. از آنجایی که کارآفرینان به عنوان رهبر یا ریسک پذیر شناخته می شوند، باید خودباوری و اعتماد عمیقی در خصوص توانایی ها و عملی شدن ایده کسب و کار داشته باشند. آنها تنها در این صورت است که می توانند از فرصت های به وجود آمده استفاده نموده و ایده های کسب و کاری شان را اجرایی کنند.

 


آموزش استارتاپ در تداپ

ما در قسمت ویدیو کسب و کار تداپ، مجموعۀ آموزش کسب و کار دانشگاه استنفورد را در پانزده درس و چهل و پنج قسمت آماده نمودیم که مخاطبان تداپ می توانند به صورت کاملاً رایگان از این مطالب بهره ببرند.


 

سابقه و تکامل | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

با اینکه اصطلاح “کارآفرین” ریشه در  پیشینه قرن ۲۱ دارد ولی مفهوم مخاطره پذیری از شروع تاریخ وجود داشته است. ظهور مفهوم مخاطره پذیری معمولا به ادراک انسان ها مربوط می شود و با نیاز به تحویل خدمت یا محصول برای بقا سر و کار دارد.

 

ریچارد کانتیلون “کارآفرین” را تعریف می کند

اولین تعریف رسمی و متناسب با کارآفرین توسط ریچارد کانتیلون در سال ۱۷۵۵ ارائه شده است. کانتیلون کارآفرین را به صورت یک “ریسک پذیر” تعریف می کند که کالاها  و مواد اولیه را با هدف فروش در آینده، خریداری می کند. دخیل شدن مفهوم ریسک پذیری در تعریف کارآفرین توسط ریچارد به دلیل بی ثباتی مرز قیمت ها است زیرا کارآفرین باید کالاها و مواد اولیه را مجددا به فروش رساند. این ویژگی منحصر به فرد همچنین عامل متمایز کننده ای برای کارآفرینان و تاجران است.

این تعریف اولیه از کارآفرین حاکی از مشارکت فعالانه آنها در تجارت و نیز بهره برداری از توانایی ریسک پذیری و شناسایی فرصت های کسب و کار پیش رو می باشد.

 

توصیف “کارآفرین” توسط  فرانسوا کنه

تعریف ساختار یافته دیگری از کارآفرین در نظریه های فرانسوا کنه می توان یافت که در سال ۱۷۵۸ انتشار یافت. این نظریه ها ابعاد نوآوری و کارآفرینی مرتبط به توانایی کارآفرین را ارائه داده اند.

 

 انتقاد آدام اسمیت از کارآفرینان

کارآفرینان در سال ۱۷۷۶ با اولین انتقاد مستند شده مواجه شدند. آدام اسمیت  در “تحقیق مربوط به ماهیت و علل ثروت ملت ها”، کاملا ابعاد کارآفرینی رفتار انسان را نادیده گرفته است. او بر سخت کوشی تاکید نموده و فقدان کارآفرینی را در رفتار انسان طبیعی جلوه داد.

 

توصیف ژان باپتیست از کارآفرین

آسیب هایی که آدام اسمیت به شهرت کارآفرینان وارد نمود توسط ژان باپتیست که نظریه اش در مورد کارآفرینان را در سال ۱۸۰۳ منتشر نمود، اصلاح شد. طبق گفته وی در مورد اهمیت کارآفرینان برای اقتصاد، “عرضه، تقاضای خود را می سازد”. او اهمیت کارآفرینان را برای به راه اندازی و پیشرفت همه بخش های صنعت را ثایت نمود زیرا آنها توانایی های سازمانی برای برآورده شدن نیاز مصرف کننده دارند. سایر عواملی که در تعریف ژان از کارآفرینان مورد تاکید قرار گرفته، شامل دور اندیشی، ریسک پذیری و مهات های تحلیلگری هستند.

 

جان استوارت میل “اصول اقتصاد سیاسی” را منتشر کرد.

کارآفرینان آخرین تشویق را توسط اصول اقتصاد سیاسی جان استوارت میل دریافت نمودند که در سال ۱۸۴۸ قبل از اینکه محبوبیت شخصیت کارآفرینان تا پایان قرن ۱۹ کاملا کاهش یابد، منتشر شد.

 

ژوزف شومپیتر اهمیت کارآفرینان را برجسته می کند.

محبوبیت کارآفرینان در سال ۱۹۳۰ یعنی زمانی که ژوزف شومپیتر بیان نمود که کارآفرینان قهرمانان نوآوری هستند، احیا شد. وی کارآفرینان را به عنوان منبع اصلی القای نوآوری در چرخه کسب و کار مطرح کرد که بدون آن کسب و کار از یکنواختی و رکود رنج خواهد برد. وی پدیده “تخریب خلاق” را که نتیجه تلاش های کارآفرینانه بود و تعادل شرکت و اقتصاد را بر هم می زند و در نهایت موجب بروز صنایع جدید و تکرار صنایع قبلی می شود، توصیف کرد.

 

تعریف مدرن از “کارآفرین”

بعدا فرانک نایت مفهومی را ارائه داد که در برگیرنده اصطلاح کارآفرین بود و تعریف کانتیلون را اصلاح می کرد و نیز مفاهیم ریسک مربوطه و عوامل سود را شرح می داد. در نهایت در سال ۱۹۷۰ تئودور شولتز برنده جایزه نوبل تعریفی از کارآفرین را شکل داد. او کار آفرینان را افرادی تعریف کرد که نوآوری نموده و همه ریسک ها و سود را متقبل شده و بساط کسب و کار را برای برآورده کردن نیاز مصرف کننده، فراهم می کنند.

 


کافه کسب و کار (کافه بیزینس) تداپ

جای خالی همنشینی های کسب و کاری، چیزی بود که در فضای کسب و کار ایران کاملا احساس می شد. ما در کافه کسب و کار تداپ فضایی آماده نمودیم تا بتوانیم در کنار همۀ کسانی که دغدغۀ کسب و کار ایرانی را دارند، گپ و گفت ها و شور و مشورت های کسب و کاری را شکل دهیم.


 

یک کارآفرین چه کاری انجام می دهد؟

کارآفرینان فعالیت اقتصادی ایجاد می کنند

در حال حاضر، کارآفرینان به عنوان مشارکت کنندگان اصلی اقتصاد بازار شناخته شده اند که باعث حفظ حرکت آن شده و سهم بسزایی در پیشرفت آن دارند. آنها نوآوری نموده و پایه های کسب و کار و توسعه صنعتی را فراهم می کنند و به این ترتیب فعالیت اقتصادی را تشویق و ترویج می نمایند. روندها نشان داده اند که اقتصادهای ملل مختلف به دلیل نوآوری های کارآفرینان شکوفا شده اند. در نهایت باید گفت، مشارکت نوآوری های کارآفرینان، ابتکارات و اقدامات آنها در ایجاد فرصت های جدید و رشد اقتصادی منجر به بهبود کل جامعه می شود. قطعا، کارآفرینان هم نقش مهمی در تعیین میزان موفقیت اقتصاد و هم کل جامعه ایفا می کنند.

بررسی  اقتصاد جهانی نشان داده که موفق ترین اقتصاد ها در دنیای امروز آنهایی هستند که فعالیت های کارآفرینانه زیادی داشته و  ساختارهای سیاسی و حقوقی حمایت و محرک کافی برای کارآفرینان را فراهم می کنند.

 

کارآفرینان نوآوری می کنند

کارآفرین است که شالوده اجرای ایده جدید یا تولید و تحویل محصول یا خدمت جدید را پی ریزی می کند. کارآفرینان تلاش می کنند فرصت های مختلف کسب و کار را کشف و از آنها برای کسب سود بهره برداری نمایند و در عین حال نیازهای براورده نشده مصرف کننده را شناسایی و برطرف کنند. در نتیجه، آنها نقش مهمی در ایجاد و حفظ فعالیت اقتصادی ایفا می کنند.

 

کارآفرینان ابتکار داشته و مدیریت می کنند

کارآفرینان به عنوان تنها مالکان کسب و کار هستند که بستر ادغام منابع، نیروهای کار، مواد خام اولیه و تجهیزات ساخت و تولید را برای تولید و ارائه محصول یا خدمت مفید، فراهم می کنند.

 

مخاطره پذیری در عصر جدید | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

روندهای تکاملی اقتصاد و ظهور تکنولوژی مدرن، که استراتژی ها و ابزارهای بازاریابی را به شکل قابل توجهی تغییر داده اند منجر به اصلاح تعریف از کارآفرینان و کارآفرینی شده زیرا نیازها و تقاضاهای عصر مدرن را در نظر گرفته است.

 

تایید جهانی | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

امروزه رفتارهای کارآفرینانه  استقبال گسترده ای در سراسر جهان داشته است. افزایش تعداد افرادی که علاقه جدی به مخاطره پذیری و فعالیت های مستقل بازاریابی و اجرایی دارند منجر به تایید جهانی و تکمیل رشد  اقدامات کارآفرینانه شده است. پژوهش ها و بررسی های اخیر حاکی از تمایل روز افزون افراد جوان به سمت تلاش های کارآفرینانه است.

 

فشارهای عصر مدرن | خصوصیات یک کارآفرین

افرادی که علاقه مند به مخاطره پذیری و کارآفرینی اند باید نسبت به ایده هایشان مشتاق باشند تا موفقیت بلند مدت تضمین شود. از آنجایی که رقابت در بازار همیشه زیاد بوده و انتظار می رود با گذر زمان افزایش هم یابد، کارآفرینان باید نسبت به ایده های کسب و کارشان بسیار با انگیزه باشند تا بتوانند همه نیازها را برآورده سازند (با سخت کوشی و کار طولانی) و این مستلزم موفقیت کارآفرینانه آنهاست.

 

رسانه اجتماعی و دیجیتالی | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

همچنین، در عصر حاضر، کارآفرینان وابستگی زیادی به ابزارهای شبکه اجتماعی دیجیتالی دارند به ویژه ابزارهای که کسب و کارهای کوچک و متوسط را مدیریت می کنند. در حال حاضر، رسانه اجتماعی  ابزار مفید و موثری برای برقراری ارتباط، بازاریابی، تبلیغات، شبکه سازی و سایر وظایف کسب و کار است.

 

 

چالش های کارآفرینان

با اینکه ابزارهای رسانه اجتماعی کار را برای افراد علاقه مند به کارآفرینی خیلی آسان نموده ولی افزایش رقابت  نیز چالش هایی برای آنها ایجاد کرده است.

 

 

عدم وجود چشم اندازهای بکارگیری استعداد 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که کارآفرینان با آن مواجه اند عدم وجود فرد با استعداد برای اجرای کسب و کارهایشان است. از آنجایی که بسیاری از افراد با استعداد ترجیح می دهند که با سازمان های شناخته شده و بزرگ کار کنند، به نظر می رسد استعداد ها در چند شرکت متمرکز شده باشند و در عین حال سایر کسب و کارها از فقدان کارمندان ماهر رنج ببرند.

 

افزایش نیاز به نوآوری مداوم  

کارآفرینان به این نتیجه رسیده اند که نوآوری مداوم برای حفظ مصرف کنندگان در روندهای به سرعت متغیر بازار، دشوار است. ما هر روز از توسعه و کشف جدیدی مطلع می شویم و برای مقابله با رقابت روز افزون بسیار مهم است که کارآفرینان به ارائه ایده های جدید برای مصرف کنندگان ادامه دهند.

 

مدیریت جریان نقدینگی

چالش دیگری که مانع شکوفا شدن کارآفرینان می شود، به سوء مدیریت جریان نقدینگی مربوط می شود. آنها باید استراتژی های کارا و مقرون به صرفه را برای اطمینان از حفظ جریان نقدینگی بکار گیرند تا بتوانند در فضای دارای رقابت فزاینده، دوام بیاورند.

 

تامین بودجه | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

اولین و مهمترین چیز بودجه است. نحوه تامین بودجه کسب و کار کلید موفقیت آن است. پول همه چیز است و به هر کسب و کار موفق ختم می شود ولی تامین بودجه، تشویق سرمایه گذار و حفظ جریان نقدینگی همیشه آسان نیست.

شما به عنوان یک کارآفرین مبتدی چگونه می توانید بودجه تامین کنید؟

شما باید با بررسی بهترین وام های کسب و کار در بازار شروع کنید. ولی قبل از اینکه به نزدیکترین بانک مراجعه کنید می بایست مطمئن شوید که طرح کسب و کار معقولی برای ارائه کردن دارید. طرح کسب و کار باید شامل موارد ذیل باشد:

 • کسب و کار شما چه کاری انجام می دهد؟
 • محصولات و خدماتی که کسب و کارتان ارائه می هد کدامند؟
 • مشتریان چگونه خدمات شما را به دست می آورند؟
 • اطلاعات مربوط به قیمت گذاری محصول
 • اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

هنگامی که طرح کسب و کار را می نویسید بایذ شفافیت، واقع بینی و صداقت را رعایت کنید.

 

تصمیم گیری | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

تصمیم گیری از لحاظ استرس بزرگترین چالش برای کارآفرین است. شما به عنوان رئیس کسب و کار هر تصمیمی که بگیرید مهم و اساسی است.  مهم نیست تصمیم چقدر بزرگ یا کوچک باشد به هر حال خستگی آن کارآفرینان را متاثر می کند به ویژه در مراحل اولیه. بنابراین مهمترین سوالاتی که باید پاسخ داده شوند و اولویت آنها را تعیین کنید ولی بیش از حد در این زمینه غرق نشوید.

 

بازاریابی

بله، شما اکنون اصول بازاریابی شبکه اجتماعی را می دانید ولی تازه الان به دست شما رسیده است. داشتن یک ایده بزرگ کسب و کار موفقیت آن را تضمین نمی کند. شما باید در بازاریابی بلند مدت سرمایه گذاری کنید. مشتریان خود را بشناسید و یک برنامه بازاریابی مناسب برای مشارکت مستقیم در بازار هدفتان تنظیم کنید. همانگونه که بیل گیتس گفته :”محتوا پادشاه است” و این اشتباه نیست. در یک شرکت بازاریابی محتوایی استراتژیک سرمایه گذاری کنید تا جهت گیری عالی برای کسب و کارتان به دست آورید.

 

یک سرویس پرداخت بیابید | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

اگر کسب و کار شما به کارایی سریع و آسان پرداخت مشتریان متکی است ، فراهم نمودن یک سرویس پرداخت مهم است. این امر آسان به نظر نمی رسد. مثلا، اگر شما یک کارآفرین جوان هستید یا اولین ریسک کسب و کار را تجربه می کنید چگونه می توانید یک ارائه دهنده سرویس پرداخت را متقاعد کنید که کارتان ریسک بالایی ندارد؟ مراحل زیر برای تایید حساب کسب و کار شما ارائه شده اند:

 • مطمئن شوید که رتبه اعتباری خوبی دارید.
 • در مورد کسب و کار، بودجه های قبلی و حساب های پرداخت قبلی شفاف باشید.
 • اگر امکان دارد، باید بتوانید مبالغ بیشتری برای جبران اعتبار پایین یا عدم موفقیت کسب و کارتان ارائه دهید.
 • فروشگاه مجاور. این بهترین و بی هزینه ترین اقدامی است که می توانید اتخاذ کنید.

 

وثیقه رهن ملک تجاری

اگر پول برای یک وام تجاری را ندارید، اجاره دادن ملک کسب و کارتان کاملا طبیعی است. ولی با این حال  در بلند مدت پول شما  پس انداز نمی شود. داشتن ملک کسب و کار مزایای زیر رادارد:

 • ثبات پایدار به همراه دارد.
 • بازپرداخت هایی که برای وثیقه می پردازید خیلی کمتر از پرداخت اجاره ای است.
 • سود پرداخت های ملک تجاری از مالیات کم می شود.
 • افزایش ارزش ملک باعث افزایش سرمایه کسب و کارتان می شود.

 

این همه ماجرا نیست. در واقع، زمانی که پول موجود نباشد، وثیقه تجاری می تواند جریان نقدینگی مهمی را ایجاد کند.  این امر به شما انعطاف پذیری می بخشد و این امکان را می دهد که سرمایه ملک تان را در کسب و کار بریزید. آگاهی از بهترین نرخ های وثیقه تجاری در بازار برای به دست آوردن هر چه بیشتر سرمایه جهت حمایت از کسب و کارتان حیاتی است.

 

الزامات حقوقی | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

اگر بخواهید معامله قانونی و بدون استرسی انجام دهید باید از قوانین معاملات آگاهی یابید. زمانی که وارد کسب و کارتان می شوید آن را چگونه سازماندهی می کنید؟ مالکیت مطلق؟ مشارکت؟ شرکت سهامی؟ LLC؟ انتخاب این گزینه برای شروع خیلی مهم است. اگر مطمئن نیستید می توانید با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

سپس مجوزهای لازم را برای کسب و کارتان اخذ کنید. مثلا شما باید تعیین کنید که آیا مجاز به انجام تجارت در نواحی معینی هستید یا خیر؟ یک تماس ساده با شورای محلی به این سوال پاسخ می دهد. نمادهای تجاری و امتیازات اعطا شده به معنای قرار گرفتن در زیر چتر قانونی است. اگر کسب و کار شما منحصر به فرد است شما باید در مورد ثبت ایده خود  فکر کنید تا از سوء استفاده شرکت تقلید کننده که محصول شما را ارزانتر می فروشد، جلوگیری نمایید. محافظت از کسب و کار شما لازم است و باید از ابتدا آن را انجام دهید.

 

ناشناخته | خصوصیات یک کارآفرین در عصر مدرن

کارآفرینان ممکن است متفکران منطقی و معقولی باشند. این امر به ویژه هنگام مواجهه با ناشناخته ها دشوار است. اگر شما کسب و کار موفق یا ایده بزرگی برای استارتاپ  دارید، احتمالا با همان ایده، جرقه ایده دیگری به ذهن می رسد. مواجه شدن با رقابت غیر قابل پیش بینی ممکن است دشوار باشد. برای غلبه بر این مشکل باید خارج از جعبه را ببینید و مزیت رقابتی بهتر از رقیب ارائه دهید. رقابت را بررسی نموده، مشتریان را بشناسید، بازازیابی کنید، بازارهای جدید هدف را شناسایی نمایید و آینده را فراموش نکنید.

همانگونه که می بینید، کارآفرین شدن برای قلب ضعیف خوب نیست. ذهن شما باید دائما فعال و پوستتان کلفت باشد. شما به عنوان یک کارآفرین باید بر چالش های پیش رو غلبه نمایید  و هیچ چیز نمی تواند با حس موفقیت برابری کند.

(بازدید ۹ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به