حفظ انگیزه | ۵ روش برای حفظ انگیزه در محل کار

چگونه می توانیم در محل کارمان شناخته شده باشیم

حفظ انگیزه در برخی افراد امری ذاتی بوده و مشکل اندکی برای پیشروی در کار دشوار دارند و برایشان مهم نیست که در کار شناخته شده باشند یا خیر. ولی همه افراد این چنین نیستند. بسیاری از افراد زمانی که ساعت ها در یک کار دشوار قرار می گیرند نمی توانند در جایگاه کم ارزش تلقی شدن باقی بمانند.

آیا در محل کار احساس می کنید کم ارزش شمرده می شوید؟ 
اگر می خواهید که این وضعیت تغییر کند و قدردانی و تحسینی که سزاوارش هستید را دریافت کنید، چیزی که نباید انجام دهید این است که اجازه دهید عملکردتان افت کند.

اگر نیاز به حس موفقیت، تایید، تشویق منظم برای حفظ حرکت رو به جلو را احساس می کنید، باید گفت با انگیزه ماندن در محل کار هنگامی که حس می کنید کم ارزش شمرده شده اید، دشوار است.

چگونه می توانیم در محل کارمان شناخته شده باشیم

 

دلایل کم ارزش شمرده شدن

اگر بخواهید دو نفر را به کار بگیرید و به یکی از آنها در ازای کار سخت ۱۰۰۰ دلار پاداش دهید و به دیگری میزان قدردانی از کار سخت آنها و تلاشش را در راستای اهداف شرکت بگویید، فکر می کنید کدام شخص انگیزه بیشتری برای موفقیت خواهد داشت؟

برخلاف باور عامه مردم شخصی که پاداش نقدی دریافت می کند این انگیزه را نخواهد داشت. تقریبا در هر کیسی، شخصی که به وی گفته شده مورد قدردانی قرار می گیرد، انگیزه بیشتری پیدا کرده است.  

این مثال خطرات مربوط به کارمندانی که حس می کنند کم ارزش شمرده شده اند را گوشزد می کند. افراد در محل کار نیاز به قدردانی و حس با ارزش بودن دارند.

تونی شوارتز رئیس و مدیر ارشد اجرایی پروژه انرژی می گوید: “حس واقعی مورد ستایش قرار گرفتن باعث ترقی افراد می شود. این امر در ابتدایی ترین سطح، حس امنیت را ایجاد می کند و باعث می شود ما بتوانیم کارمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. زمانی که ما حس کنیم ارزشمان در معرض ریسک قرار دارد، نگرانی و دغدغه ایجاد می شود و باعث تحلیل و افت توان مان برای ارزش آفرینی می گردد”.  

پیامدهای نداشتن حفظ انگیزه در بین کارمندان

مسئله این است که بسیاری از کارمندان حس می کنند در فرهنگ کسب و کار امروزی، از سوی کارفرما مورد تقدیر قرار نمی گیرند. در نتیجه، بهره وری و انگیزه نخواهند داشت. و این حلقه خطرناکی ایجاد می کند که عاری از قدردانی و سپاس است و منجر به غیر مفید شدن کار و ایجاد تنش در محیط کاری می شود.

فقدان قدردانی و سپاس نه تنها بر نتایج و خروجی تاثیر می گذارد بلکه پیامدهای جسمانی مهمی از جمله استرس و تشویش را به همراه دارد. طبق نتایج یک پژوهش، کارمندانی که حس تبعیض ایجاد شده از سوی کارفرما را دارند ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که حس مورد قدردانی قرار گرفته اند، به بیماری قلبی مبتلا هستند.

حفظ انگیزه در کارمندان

پژوهش مارشال لوسادا در محل کار نشان داد که از بین تیم های دارای عملکرد بهتر، نسبت بازخورد مثبت به بازخورد منفی ۵.۶ به یک است و شوارتز ادامه می دهد که “بالعکس در تیم های دارای عملکرد ضعیف این نسبت ۰.۳۶ به ۱ است”.

 

برداشت اشتباه در مورد حفظ انگیزه

در مرحله بعد شما باید به مفهوم سوگیری منفی توجه کنید. این سوگیری که ماهیتاً در ذهن انسان شکل می گیرد بیان دارد که تجربیات منفی خیلی راحت تر از تجربیات مثبت یادآوری می شوند یا درک می گردند. محرک منفی موجب زنگ خطر مغز برای جیغ کشیدن می شود ولی محرک مثبت صرفا سبب رضایت آنی می گردد.

به گفته دکتر ریک هانسون: “زنگ خطر مغز شما – اعضای بادامی شکل (دو تا از این اعضای بادام شکل  را در دو طرف سرتان دارید) دو سوم عصب های شما را برای یافتن اخبار بد بکار می گیرند و نخست به سمت منفی ها می روند؛ زمانی که صدای آژیر بلند می شود، رویدادها و تجربیات منفی به سرعت در حافظه ذخیره می شوند (بر عکس رویدادها و تجربیات مثبت) و معمولا باید به مدت ۱۲ ثانیه یا بیشتر برای ارسال از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت در حالت هوشیار بمانند”.

زمانی که شما نیاز به حس قدردانی شدن را با گرایش طبیعی به سمت سوگیری منفی ترکیب می کنید، به راحتی می توان درک کرد که چرا بسیاری از مردم برای با انگیزه شدن در محل کار در حال کشمکش هستند. این مسئله مهمی است که در کسب و کارها چه فردی و چه تیمی باید از آن عبور کنند.

حفظ انگیزه و تأثیر آن در محل کار

بر اساس نظر سنجی گالوپ از کارگران امریکایی، ۶۵ درصد افراد اظهار احساس عدم قدردانی در کار دارند و این احساس منجر به افت اصول اخلاقی و کاهش بهره وری می شود. بنابراین اگر شما حس می کنید مورد قدردانی قرار نگرفته اید حداقل تنها نیستید.

حفظ انگیزه و تأثیر آن در محل کار

ولی در اینجا روش های کاربردی برای پیشگیری از ناامیدی و با انگیزه شدن وجود دارد:

حفظ انگیزه راهی برای تمرکز بر موفقیت های کوچک

ما همگی روزهایی داشته ایم که به نظر رسیده هیچ چیز سر جای خودش نیست. پرینتر درست قبل از یک جلسه مهم خراب می شود. مشتری نمی تواند با شما تماس بگیرد. شما قهوه را روی پیراهن سفید خود می ریزید. رئیس شما اشخاص دیگری را برای کاری که شما انجام می دهید، بر می گزیند.

مت کینر (Matt Keener) که یک مشاور بازاریابی است گفته :”در روزهای شبیه به این، تمرکز بر موفقیت های کمک کننده است؛ مثلا وقتی به شما می گویند که باید یک  سخنرانی بزرگ را شروع کنید ولی شما نمی توانید به این سخنرانی بروید به جای آن یک میز سخنرانی کوچک را از ۳۰ دقیقه قبل آماده کنید پروژه را کنار بگذارید و چیزهای کوچکی که می توانید انجام دهید را پیدا می کنید .”

 

داستان های جذاب از برندهای مشهور را در سایت تداپ از دست ندهید…

 

زمانی که موفقیت های کوچک را جستجو می کنید مغزتان را وادار به توقف خودکار از تمرکز بر محرک منفی می نمایید. این امر باعث خنثی شدن سوگیری منفی شده و کمک می کند از چیزهای مثبتی که در حال وقوع هستند بیشتر اطلاع یابید.

حفظ انگیزه راهی برای تمرکز بر موفقیت های کوچک

 

با اهداف به خودتان انگیزه دهید

شگفت آور ترین چیز در مورد انسان این است که توانایی تنظیم اهدافش را دارد و از نیل به آنها لذت می برد. در واقع شما خود سپاسی را پرورش می دهید. از آنجایی که شما بازخورد مثبتی از سوی مافوقتان دریافت نمی کنید لازم است اهدافتان را تعیین نموده و به سوی آنها پیش روید.

جان بیوتنوت (John Boitnott) که یک کارآفرین است اظهار داشته “اگر انگیزه ها از مشاهده نحوه تغییر کارتان ناشی می شوند یک نمایش بصری از آن ایجاد کنید. اگر شما پاسخگوی تلفنی خط پشتیبانی مشتری هستید، نمودار تعداد بلیط هایی که هر هفته ایجاد می کنید را نگه دارید. اگر پرداخت ها را برای کارفرما پردازش  می کنید، بهبودی که در پرداخت عرضه کنندگان از یک ماه به ماه دیگر ایجاد شده اند را بررسی نمایید”.

زمانی که این کار را انجام دهید می توانید انگیزه درونی ایجاد کنید. با اینکه این اقدام کاملا جای مشوق مثبت از سوی کارفرما را نمی گیرد ولی دلخوشی کوچکی برای مواقع تنهایی ایجاد می کند.

 

برای حفظ انگیزه قبل از رفتن به محل کار ورزش کنید

گاهی اوقات بهترین منابع انگیزشی از بیرون شرکت سرچشمه می گیرند. شما صبح زود قبل از رفتن به محل کار می توانید تمرین کنید. انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی به شما کمک می کند حس بهتری در مورد اینکه چه کسی هستید ایجاد کند (چه رفتن به باشگاه بدنسازی باشد یا قدم زدن و پیاده‌روی) و نیز به شکوفایی ذهن و استعداد شما کمک می نماید.

اگر تمرین هایی قبل از رفتن به سر کار را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که پیشرفت محسوسی در روند کار ایجاد نموده اند. در حالت ایده آل، شما باید این پیشرفت را در شرکت و در یک مکان قابل مشاهده ببینید. وقتی احساس شکست می کنید و هیچ انگیزه ای ندارید به پیشرفت نگاهی بیندازید و توجه کنید که چگونه به خوبی در این زمینه عمل نموده اید. شما باید بتوانید برخی احساسات مثبت را به محل کارتان بازخورد دهید.

برای حفظ انگیزه قبل از رفتن به محل کار ورزش کنید

میزان اهمیت کارتان را بدانید- از راه های افزایش انگیزه

بسیاری از افراد به دلیل اینکه اهمیت کارشان را نمی دانند احساس می کنند مورد قدردانی قرار نمی گیرند. در حالی که بیان اهمیت شغل برای مافوقتان به عهده خودتان است و اگر  هیچ حمایتی در این زمینه دریافت نکردید شاید مجبور شوید واکنش نشان دهید. در ابتدا ممکن است فکر کنید یک کار خاص  سودمند نیست ولی باید عمیق نگاه کنید. شما فقط مسئول برقراری تماس تلفنی نیستید بلکه تماسی را برای فروش محصول برقرار می کنید و این محصول برای کسب و کار شخص دیگری ارزش ایجاد می کند.  

اگر آنها محصول را خریداری کنند می توانند کسب و کارشان را ارتقا داده و از خانواده خود حمایت کنند. این امر همچنین به سود شرکت شما کمک کرده و منجر به رشد و ایجاد فرصت های جدید برای شما و همکارانتان می شود. بررسی کنید که چگونه فکر کردن در مورد یک کار به سادگی تماس فروش به شما کمک میکند که ارزش کاملی برای کارتان قائل شوید؟ این کارِ تقریبا آسانی است و می توانید با هر هدفی انجام دهید.

حفظ انگیزه در نتیجه ی صحبت کردن

گاهی اوقات احساس کم ارزش شمرده شدن و مورد قدردانی قرار نگرفتن کاملا ناشی از بی توجهی رئیس شماست. وی ممکن است چنان پر مشغله باشد که نفهمد شما چنین حسی پیدا کرده اید. اگر شک دارید که این امر اتفاقی است از صحبت کردن نترسید.

شما دوست ندارید یک بچه ی گریه کن باشید بنابراین در نحوه آغاز مکالمه، استراتژیک رفتار کنید. توضیح دهید که شما گاهی اوقات حس می کنید مطابق با انتظارات نیستید و برخی روش هایی که می توانید برای ادامه موفقیت با آنها انگیزه پیدا کنید را مورد بحث قرار دهید. اگر هیچ چیز دیگری نیست، اجازه دهید رئیس تان جایگاه کنونی شما را بداند.

 

در قسمت کتابستان سایت تداپ، می توانید با بهترین کتاب های حوزه مدیریت و کسب و کار آشنا شوید…

وقتی هیچ انگیزه ی نداریم

تقویت اعتماد به نفس و افزایش انگیزه درونی

همانطور که می بینید علی رغم فقدان قدردانی شایسته در شغل فعلی تان، روش های زیادی برای ایجاد انگیزه وجود دارند. نکته کلیدی این است که حتی زمانی که هیچ کس دیگر دلگرمی ای که انتظارش را دارید به شما ندهد، شما باید اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید. همچنین مهم است که شما بخشی از کار مربوط به فرهنگ سازی محیط کار را در رابطه با اولویت قرار دادن قدردانی انجام دهید. شما حتی اگر نقش رهبر یا مدیر را نداشته باشید می توانید کارهای کوچکی را انجام دهید که افراد احساس ارزش کنند.

تقویت اعتماد به نفس و افزایش انگیزه درونی

⇐ در اینجا چند ایده مطرح شده است:

  • روشی را بکار ببندید و با آن در مورد همکارتان مطلب خوبی بگویید. این می تواند جمله ساده ای مثل این باشد: “من فکر می کنم شما واقعا یک وظیفه حساس در این کار دارید. باید به خود ببالید”.
  • مردم دوست دارند که حس کنند به آنها نیاز است. زمانی که از فردی تقاضای کمک می کنید مطمئن باشید که به طور خاص  به دنبال وی بوده اید زیرا می دانید که آنها در طراحی خلاق (یا هر کیس دیگری) مناسب هستند.
  • اگر روی یک پروژه بزرگ با جمعی از افراد کار می کنید، یک روز قهوه، اسنک یا ناهار را تدارک ببینید. یک نشان فیزیکی برای قدردانی از کار دشوار منجر به افزایش آنی انگیزه می شود.
  • به جزئیات توجه کنید. اگر از فردی می خواهید که اطلاعاتی راجع به یک مشتری خاص در اختیارتان قرار دهد و او به سرعت این کار را انجام می دهد  به خاطر سرعت عملش از وی تشکر کنید. این چیزهای کوچک به ندرت مورد توجه قرار می گیرند.

 

شما با انجام کارهای کوچک جهت ایجاد حس ارزش برای همکارانتان بخشی از فرهنگ جدید را می سازید. باید دقت داشته باشید که اقدامات مربوط به قدردانی باید مداوم باشند. شما قبل از اینکه این فرهنگ را بشناسید انگیزه و خوشحالی را به اوج رسانده اید.

 

 

نوشته لاری آلتون

(بازدید ۸۵ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به