زارا و استراتژی مدهای لحظه ای Zara

زارا | داستان Zara

زارا و استراتژی مدهای لحظه ای | آمانسیو اورتگا (Amancio Ortega) در شهر گالیسیای اسپانیا متولد شد و در ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد و به همراه پدرش به عنوان کارگر راه آهن مشغول به کار شد. اما خیلی این شغل را دوست نداشت و به عنوان کارگر خیاطی شروع به کار کرد.

در سال ۱۹۷۵ فروشگاه لباس ارزان قیمت را تأسیس کرد که نام آن را به خاطر فیلم زوربای یونانی، زوربا گذاشت. پس از اینکه صاحب یک مغازه مشروب فروشی واقع در دو خیابان پایین تر با همین نام به نشانه اعتراض نزد او آمد، جای حروف را عوض کرد و واژه Zara را انتخاب کرد.

 


کتاب های حوزۀ کسب و کار

بهترین کتابی که در سال های اخیر در حوزۀ کسب و کار به چاپ رسیده است کتاب سقلمه نوشتۀ ریچارد تیلر است که توسط انتشارات هورمزد ترجمه و به چاپ رسیده است. همچنین می‌توانید از کتابفروشی تداپ این کتاب و بهترین کتاب های حوزۀ کسب و کار را تهیه نمایید.


 

زارا و استراتژی مدهای لحظه ای

در سال های اول کارش، او نمونه های ارزان قیمتی را از روی لباس های لوکس تولید می کرد و می فروخت. ولی پس از گسترش کارش، استراتژی “مدهای لحظه ای” را پیش گرفت.

اکنون اورتگا چهارمین مرد ثروتمند جهان است و برند او یعنی زارا یک برند Fast Fashion محسوب می شود. برخی زیرمجموعه های مشهور برند Zara عبارتند از Massimo Dutti،  Pull&Bear، Breshka، Stradivarius.

 


مارلبرو Marlboro پیشرو در صنعت سیگار | جزو پنجاه برند برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ را در تداپ دنبال کنید…


 

داستان روز: (در حاشیه داستان زارا)

فیلیپ موریس، تولیدکنندۀ سیگار، از بریتانیا به آمریکا مهاجرت کرد تا به بازار بزرگی از مشتریان در آمریکا دست یابد. سال‌ها به موفقیتی نرسید؛ زیرا تمام سیگارهای موجود در بازار مانند هم بودند؛ بنابراین تصمیم گرفت، شیوۀ جدیدی ابداع کند.

زارا و استراتژی مدهای لحظه ای

او سیگاری مخصوص زنان با مارک مارلبرو ساخت و روانۀ بازار کرد و شعار «ملایم مثل بهار» را برای تبلیغاتش طراحی کرد. ابتدای این سیگار نواری قرمز داشت تا رنگ رژ لب روی سیگار دیده نشود. او با کشف ایده‌ای جدید توانست ثروتی بالغ بر ۲۰ میلیون دلار کسب کند.

در حال حاضر سیگار علت اصلی مرگ بسیاری افراد شناخته شده که قابل‌پیشگیری است و به‌دلیل حساسیت جهانی به ‌سلامتی انسان‌ها، در نیویورک برای تولیدکنندگان دخانیات قوانین محدودکننده‌ای وضع شده است؛ به همین دلیل شرکت مارلبرو مجبور شد دفترش را از نیویورک به سوئیس منتقل کند.

(بازدید ۱۹ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به