نابغه ایرانی | پروفسور بیژن داوری | مدیر ارشد IBM

بیوگرافی پروفسور بیژن داوری

نابغه ایرانی | پروفسور بیژن داوری | شاهکار او در کوچک سازی وسایل نیمه‌رسانا، دنیای محاسبات را دگرگون کرد. او به‌عنوان معاون رئیس بخش تحقیقات نسل آینده تکنولوژی در IBM  و در مرکز تحقیقاتی، IBM T.J. Watson Research Center, Yorktown Heights, N.Y.  پیشگام عملکردهای بالای تراشه‌های کامپیوتری مدرن شد. وی در تهران متولد شد؛ در ۱۱ سالگی که لامپ خلا رادیوها را دستکاری و تعمیر می‌کرد، پدرش اولین رادیوی ترانزیستوری را به او داد. او می‌گوید: ” آن رادیو بسیار کوچک‌ و زیبا بود. درواقع این وسیله دید مرا تغییر داد، و شروعی برای من بود. “


آیا پنجاه برند برتر سال دو هزار و هیجده را می شناسید؟!

برای آگاهی از آنها به سایت تداپ سر بزنید…


 

فعالیت های پروفسور بیژن داوری

پروفسور بیژن داوری در سال ۱۹۵۴ در تهران به دنیا آمد. او مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف، و لیسانس خود از مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر (RPI)دریافت کرد. او دکترا و پایان نامه‌اش را با  عنوان رفتار مشترک وسایل نیمه‌رسانا از RPI  دریافت کرد و در سال ۱۹۸۴ به مرکز تحقیقاتی توماس جی واتسونIBM پیوست.

او در IBM، بر روی راهکارهای بهبود فن‌آوری اکسید فلز مکمل (CMOS)کار می‌کرد، که زمینه‌ای برای بسیاری از پردازش‌های ابزارهای نیمه‌رسانای امروزی فراهم می کند. در سال ۱۹۸۵، وی یکپارچه‌سازی نسل بعدی مدارهای CMOS را آغاز کرد که به CMOS-5X معروف شد.
بیژن و تیمش در (آی بی ام) اولین جداسازی شیارهای کم عمق (STI)را نشان دادند. STI به جلوگیری از نشت جریان الکتریکی بین دستگاه های نیمه هادی در یک مدار یکپارچه کمک می کند.

سایر اقدامات پروفسور بیژن داوری

نابغه ایرانی| پروفسور بیژن داوری   او همچنین به توسعه نوآوری‌هایی از جمله سوئیچ‌های دارای ولتاژ پایین، اتصال مس، سیلیکون در تکنولوژی عایق‌ها کمک کرد، و ساخت کامپیوترها را امکان پذیر ساخت که به‌عنوان ستون فقرات مرکز داده‌های اینترنتی عمل می کنند.
امروزه داوری برای دستیابی به پیشرفت‌های مهم تکنولوژیکی در سطح سیستم در مقام معاون رئیس سیستم‌های محاسبه نسل بعدی در IBM فعالیت می‌کند. دستاوردهای عملکرد آینده از طریق ادغام بیشتر (مثل ادغام تراشه‌های جدید الکتریکی/نوری (IBM و همچنین از طریق پردازش موازی در سطح سیستم و نرم افزار، حاصل خواهد شد.

افتخارات پروفسور بیژن داوری

داوری می‌گوید که ما در نهایت قادر خواهیم بود تا با برنامه‌های کاربردی بسیار قدرتمند و بسیار تخصصی از طریق محیط‌های ابر و بی‌سیم ارتباط برقرار کنیم.
در سال ۱۹۹۶ او به عنوان یکی از اعضای افتخاری شرکت IBM شناخته شد. او همچنین جایزه IEEE مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک را برای مشارکت‌های برجسته در رشته خود دریافت کرد.
او در سال ۲۰۱۴ به عنوان عضو آکادمی ملی مهندسی برای “مشارکت در مقیاس‌بندی فن‌آوری CMOS” انتخاب شد.

(بازدید ۵۹ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به