نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

استارتاپ های جدید در معرض سقوط

نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور | آنچه لازم است در مورد فعالیت موفقیت آمیز کسب و کار در بازارهای نوظهوری همچون چین، برزیل و هند بدانید را یاد بگیرید. روی صندلی خود بمانید، این یک ژست است. در دهه آتی انتظار می رود تقریبا ۷۰ درصد از رشد جهانی اقتصاد از بازارهای در حال ظهور سرچشمه بگیرند.

بله، خیابان های در حال توسعه برزیل، روسیه، هند و چین (BRIC) مرز آتی کسب و کار هستند. این اقتصادهای در حال توسعه که باقی مانده اقتصادهای سالم مانده از رکود هستند نقش خود را به عنوان خانه های مالی قرن ۲۱ محکم کرده اند و در حال حاضر، نیمی از ثروت هر سرمایه گذار متوجه رهنمود، ایده ها و بازگشت مثبت BRIC است. این موضوع برای رویاپردازان کسب و کار نیز خوب بوده است. کسانی که به بازارهای نوظهور نفوذ کرده اند اکنون به دلیل پیش بینی های مالی درستی که کرده اند پاداش های بزرگی دریافت می نمایند.

در واقع بخش عمده ای از شرکت های امریکا به دلیل بحران مالی اخیر، بقای خود را مدیون بازارهای غیر امریکایی هستند. هنوز علت این موضوع معلوم نیست و همچنین مشخص نیست چین تا چه حد دنیا را تسخیر کرده است. در جایی که برخی شرکت ها رونق داشته اند، بسیاری از شرکت های دیگر سقوط نموده اند و علتش هم فقدان تقاضای عمومی نبوده است. در عرصه اقتصاد جهانی بسیار رقابتی امروز، حضور داشتن صرفا کافی نیست. توسعه بین المللی به یک مهارت کسب و کار تبدیل شده که به چیزی بیش از درک کلی در دنیای در حال توسعه امروزی نیاز دارد. به همین دلیل، لازم است که با نقاط ضعف و قوت کسب و کار جهانی آشنا شوید.  

 

دلیل انجام کسب و کار در بازارهای نوظهور

چین در زمینه قدرت خرید از امریکا پیشی می گیرد، برزیل منابع طبیعی فراوانی دارد و رشد GDP (تولید ناخالص داخلی) هند باعث شرمساری بسیاری از اقتصادهای غنی دنیاست. در اینجا برخی از مهمترین دلایل لحاظ کردن BIRC  (و چند کشور دیگر) به عنوان خانه دوم کسب و کار را مطرح می کنیم.

رشد زیاد

طبق گزارش IMF، بازارهای نوظهور رشد ۲-۳ برابری در کشورهای توسعه یافته دارند. این موضوع در شرکت های چند ملیتی، تعجب کمتری دارد. در چند سال گذشته، شرکت های مهم اروپایی تقریبا ۶۰ تا ۹۰ درصد رشد کلی خود را از دنیای نوظهور دریافت کرده اند. به طور کلی، سرمایه گذاری های بلند مدت در اقتصادهای نوظهور در ۱۵ سال گذشته از همتایان خود بهتر عمل کرده اند. طبیعتا، این روند به آرامی شروع شده و به  کشور های مختلف خارج از دایره  نیز می رسد. اگر می خواهید کسب و کار شما سریع رشد کند، از بسته بندی کیف خود شروع کنید.

 


آموزش استارتاپ در تداپ

ما در قسمت ویدیو کسب و کار تداپ، مجموعۀ آموزش کسب و کار دانشگاه استنفورد را در پانزده درس و چهل و پنج قسمت آماده نمودیم که مخاطبان تداپ می توانند به صورت کاملاً رایگان از این مطالب بهره ببرند.


 

تنوع

قرار دادن همه تخم مرغ ها در یک سبد هرگز استراتژی مناسبی برای کسب و کار نیست. اقتصاد ۱۰۱: اگر شما فقط  سیستم مالی را تهیه کنید، به احتمال زیاد از نوسان بازار ضربه می بینید. انجام فعالیت کسب و کاری در دنیای نوظهور  به معنای محافظت از  سرمایه شما در  در زمانی که بی ثباتی اقتصاد، زیاد است می باشد. آیا در بازار محلی شروع به کار می کنید تا پول را از دست بدهید؟ داشتن شعبه های بین المللی شرکت که سوددهی را حفظ می کند به جبران خسارت کمک شایانی می کند. عملکرد کلی بازارهای نوظهور  از آخرین بحران جهانی نشئت گرفته است. همانظور که گفته شد این علت  این بود که بسیاری از شرکت های چند ملیتی غربی علیرغم خسارات عظیم وارد شده، از رکود مصون ماندند.

 

اثبات اجتماعی | نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

برای یک شرکت با دارایی ۵۰۰، باز شدن بازارهای جدید طبیعی است.  ولی در مورد استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک، معمولا نماد یک وضعیت مهم است. به راه اندازی یک شرکت بین المللی که  چند بازار را به طور موفق هدایت کند، مهمتر از ایجاد اعتماد بین مشتریان است. این یک مفهوم انکار ناپذیر است که جسارت کارآفرینی شما را به  سرمایه گذاران و شرکای آتی کسب و کار اثبات می کند.

 

شکاف های بازار

نیازهای برآورده نشده زیادی در اقتصادهای نوظهور وجود دارند. برای مثال، الزامات اولیه متفاوتی وجود دارند که هنوز بررسی نشده اند. در حال حاضر تقاضای زیادی  برای محصولات متوسط  وجود دارد و نیز بسیاری از مصرف کنندگان از راه حل های موجود راضی نیستند  و یافتن جایگزین های  رده بالا گران است. در نهایت، برخی بازارهای نوظهور رونق بسیار خوبی داشته و دسترسی اندک یا هیچ به کالاهای لوکس دارند. این یکی از  رایج ترین مزایای پیشرو بودن (first-mover) است: کمیابی محصول شما می تواند  باعث  پیشرو شدن برند شما در صنعت شود.

 

بازار عمودی اشباع نشده

بازارهای  عمودی زیادی وجود دارند که هنوز کاملا توسط اقتصادهای غنی دنیا اشباع نشده اند.  با اینکه صنایعی همچون تکنولوژی،  کالاهای مشتری و استخراج منابع  موانع ورود زیادی دارند ولی بسیاری از بخش ها همچنان منتظر سرمایه خارجی هستند. اگر شرکت شما در صنعت ساخت، دارایی یا سلامت فعالیت می کند، ممکن است بخواهید قبل از دیر شدن، وارد آن شوید. دسترسی پذیری کالاها  و خدمات  موضوع مهم دیگر در دنیای در حال توسعه است.  با توجه به  زیرساخت ضعیف و پراکندگی جمعیت، معمولا نیاز  به راه حل هایی برای به چالش کشیدن دسترسی،  است.

 

تحقیق و توسعه (R&D)

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که  محصولات و خدمات  جدید ابتدا باید  در بازارهای ناقص (معمولا به دلیل هزینه) یا گزینه های غیر موجود آزمایش شوند. اقتصادهای نوظهور این توصیف را به روش های مختلف ارائه می دهند. اگر معتقدید که کسب و کارتان بر هم زننده واقعی است، به بازارهای در حال توسعه به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ برای تحقیق و توسعه (R&D) موثر محصول، فکر کنید. همچنین، این معمولا مکان ایده آلی برای آزمودن  ویژگی های محصول به دور از رقبای محلی است.

 

دسترسی آسان به استعداد فوق العاده

میانگین سنی در هند، ۲۷ و در فیلیپین ۲۳ است.  نیروی کار دنیای در حال توسعه  بر خلاف ملل غربی جوانتر است. به دلیل  کاهش فعالیت کسب و کار، استعداد برتر در بازارهای  نوظهور  نه تنها ارزان بلکه  دسترسی  به آن نیز نسبتا آسان است.  زمانی که محیط کاری با کیفیت و اتاق کافی برای کارمندانتان جهت پیشرفت آماده نمودید  می توانید بهترین و درخشان ترین چیزها را  به دست آورید.  منبع یابی از استعداد های محلی جوان اغلب برای موفقیت شرکت شما ضروری است. این افراد نه تنها مهارت های بالایی دارند  بلکه از لحاظ  درک فرهنگ بومی، قوانین و مقررات،  و نیز هنجارهای مختلف کسب و کار  ارزش بالایی دارند.

 

چالش های انجام کسب و کار در بازارهای نوظهور

با اینکه قطعا چندین دلیل  برای  توسعه در دنیای کسب و کار وجود دارد ولی گفتنش آسان است. بسیاری از شرکت ها در برابر موانعی که در جهان در حال توسعه  وجود دارند، آماده نشده اند.  برخی از چالش های متداول  برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک  که با بازارهای نوظهور مواجه اند در اینجا مطرح می شود:

 

عدم انعطاف پذیری | نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

ورود به بازار جدید با ذهن باز یکی از مولفه های مهم  موفقیت بین المللی است. بسیاری از شرکت ها فرضشان بر این است که می توانند هر آنچه در کشور خود انجام می دهند در فضای بین المللی نیز تکرار کنند.  این فرضیات در کشورهایی که با خدمات و برندهای مهم غربی سازگار شده اند، صدق می کند. گذشته از این، اگر مک دونالد در هند ساخته شده بود، نسبت به الان چقدر متفاوت بود؟

در نتیجه باید گفت، شرکت ها تمایل دارند  فرمول های محلی کسب و کارشان را وارد کنند. قطعا، آنها می توانند هزینه ها را به دلیل نیروی کار محلی  یا تطبیق محصول شان با فرهنگ مورد نظر کاهش دهند ولی فرمول سودآوری پایه، یکسان است. شرکت های غربی  تمایلی  نسبت به  بررسی چالش های ساختاری و جمعیت شناختی ندارند و فقط به صورت متمرکز و به افراد دارای در آمد بالا کالا یا خدمت خود را عرضه می کنند. در بسیاری از اقتصادهای نوظهور، طبقه بالا هنوز خیلی ضعیف است و اطمینان کامل برای بازگشت مثبت خود را ندارد.

ایجاد برند جدید از مدل کسب و کار معمولا نیاز به تغییرات شدیدی در هزینه های سربار، حاشیه های سود و سرعت منابع دارد. نیاز به گفتن نیست که  این یک مسئله مهمی برای بسیاری از شرکت های سنتی تثبیت شده است. به همین دلیل است که ما شاهد هستیم تعداد زیادی از  استارتاپ ها  ادعا می کنند سهام زیادی در اقتصادهای نوظهور دارند. بررسی خلاقانه چالش های محلی (دسترسی پذیری و استطاعات مالی) برای رسیدن به مزیت  رقابتی  در جهان در حال توسعه، لازم است.

 

بی ثباتی سیاسی | نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

بازارهای نوظهور  همچنان (هر چند کمتر از گذشته) در برابر بی ثباتی سیاسی بسیار آسیب پذیر هستند. ما  شاهد بحران های اخیر در کریمه و اوکراین هستیم که باعث افزایش روابط  بین روسیه و غرب شده است. رئیس جمهور اوباما تحریم های علیه  مسکو اعمال نمود ولی پوتین با اقدامات  حمایت گرایانه آن را جبران نمود. هزاران شرکت امریکایی که در روسیه مشغول انجام تجارت بودند، گرفتار این  تصمیمات شدند.  آنها یا  متحمل خسارت شدند یا مجبور شدند از بازار کنار بکشند. گفته شده که اگر  بحران اتحادیه اروپا  به ما درسی آموخته باشد، این است که هیچ بازاری از محیط سیاسی مصون نیست. این روزها، اقدامات سیاسی اغلب یک ضرورت در نظر گرفته می شود و هر کجا که فکر کنید گسترش یافته است.

 


[اگر تمایل داشته باشید، می توانید دربارۀ لیست ۵۰ نام تجاری برتر سال ۲۰۱۸ بیشتر بخوانید]

به مجلۀ کسب و کار تد سر بزنید. باشد که روزی با شما از نزدیک، در کافه کسب و کار تد دیداری داشته باشیم.


 

فساد | نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

رشوه خواری سیستماتیک  هنوز در برخی اقتصادهای نوظهور رواج دارد. مثلا،  هند در حال حاضر ۸۵ امین کشوری است که شاخص دریافت رشوه  را دارد و چین در ۱۵ جایگاه پس از آن قرار دارد. فساد کسب و کار  اشکال مختلفی دارد. با اینکه بعید است که مردم بخواهند رشوه بپردازند ولی به سرعت می بینید که حتی پیش پا افتاده ترین کارها خیلی بیشتر از آنچه که باید طول می کشند (در صورت عدم پرداخت رشوه).

بهترین روش (وتنها روش قانونی)  برای پیشگیری از فساد، عدم تعامل است.  ولی این عدم تعامل می تواند رشد و پیشرفت شما را به طور چشمگیری به تاخیر بیندازد و سود و زیان شمارا متاثر کند. رشوه خواری می تواند حتی مجرب ترین تاجران را به سرعت نا امید کند. بنابراین لازم است قبل از هر گونه طرح های توسعه ای آن را جدی بگیرید.

 

بوروکراسی

۱۱۹ روز طول می کشد تا یک کسب و کار در برزیل افتتاح شود. ولی میانگین فعلی در OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) ۱۲ روز است.  اقتصادهای نوظهور همچنان  از قوانین و مقررات بسیار پیچیده رنج می برند که با  رشد نجومی شرکت ها سازگار نیست. مثلا دریافت مجوز در هند ۳۴ فرایند جداگانه دارد و تقریبا به طور متوسط ۲۰۰ روز طول می کشد. این امر همچنین  دفاع  موثر از دارایی را در دادگاه مشکل می کند.

هند هنوز  یکی از بدترین کشورها از لحاظ اجرای قرارداد (به طور متوسط، تقریبا ۴ سال طول می کشد) در دنیاست. چین نیز به دلیل رویکرد اهمال کارانه اش در مورد حقوق مالکیت معنوی، بدنام است.به همین دلیل است که بیشتر شرکت های بزرگ تصمیم می گیرند با یک شرکت محلی یا منبع استعداد برتر منطقه همکاری کنند. افرادی که درک عمیقی از مقررات محلی دارند، معمولا  برای تلاش های گسترده شما، عالی هستند.

 

مالیات ها

تعبیر یک اقتصاددان این است “مشاجرات اقتصادی  برزیل همانند بیکینی های رشته ای یا سامبا است”.  این شدیدا با مقررات مربوط به عزل و نصب و عدم شفافیت سیاسی  مرتبط است و بسیاری از شرکت های ثروتمند دنیا  دریافته اند که بعید است قوانین مالیاتی محلی ، راهیابی موثری داشته باشند.

مثلا، ودافون (Vodafone) به دلیل  جنگ مالیاتی بلند مدت با دولت هند محصور شده بود.  این کشور تعیین کرد یکی از ادغام کننده های  خارجی ودافون مالیات دهد.  و این اقدام به ادعای شرکت “با حمایت های حقوقی  بین المللی منافات داشت”.

رویکرد مالیاتی هند “تروریسم مالیات” لقب گرفته است. در هر صورت یک کارآفرین مجموعه  قوانین یکسانی را بر می گزیند که  با مقررات مالیاتی پراکنده و ملال آور جهان نوظهور احاطه شده است.

 

اختلاف فرهنگی | نحوه انجام تجارت در بازارهای نوظهور

شرکت های بزرگ و کوچک  معمولا تمایلی به تغییر  هویت شرکتشان برای سازگاری با سلیقه های محلی ندارند. و در حالیکه  تعداد بسیار اندکی از محصولات خنثی می توانند با آنها کنار بیایند  ولی بسیاری از کسب و کارها  باید امتیازات فرهنگی مهمی در خارج کشور اتخاذ کنند.

در امریکای شمالی، Red Bull اغلب با بسته بندی تجاری قرمز، آبی و نقره ای، مشخص می شوند. در چین، Red Bull ولی هیچ شباهتی با همتای غربی خود ندارد. زیرا کوچکتر است  و به جای آبی و قرمز، در بسته بندی  آلومینیومی قرمز و طلایی وجود دارند. چرا؟  زیرا در چین رنگ قرمز خوش شانسی می آورد و طلایی با ثروت و خوشحالی مرتبط است.

از سوی دیگر، Holland & Barrett که یک خرده فروش غذای سالم در امریکاست  که در چین سقوط کرد. زیرا آنها تنوع لازم را در محصولات خود نداشتند تا بتوانند  شکاف فرهنگی را پر کنند و حتی در  بسته بندی ظروف ، اشتباه نمودند. زیرا بدون توجه به  حساسیت مصرف کننده،  به جای اینکه بطری های ارزان تر و کوچکتر را ارائه دهند، همان بسته بندی کشور مادر را انتخاب کردند. 

بسته بندی مجدد، برندسازی مجدد یا اختراع دوباره و کامل محصول برای تناسب باگوشه بازارهای محلی، زمان می برد و متخصص و منابع می طلبد. اگر شما از خدمت محلی تقلید کنید  در معرض ریسک  اهانت به مخاطب یا بی تفاوت نمودن آنها نسبت به چیزی که شما پیشنهاد می دهید، قرار گرفته اید.

 

هدف قرار دادن BRIC ها

در پایان باید گفت، فعالیت های کسب و کار در اقتصادهای نوظهور  مزیت زیادی برای کسب و کار کوچک و شرکت های چند ملیتی دارد. البته در این فرایند موانعی نیز وجود دارند. اطلاع داشتن دقیق از اینکه در خارج از کشور منتظر چه چیزی هستند و چه چیزی باید آماده شود، کلید ساخت آن در خارج است. شما قبل از اینکه بتوانید Holland & Barrett  بگویید باید به خانه برگردید، مگر اینکه بخواهید به مدل های سود ده  قبلی یعنی هویت شرکت قدیمی و نیاز ذاتی به  مکانیزم های ساده قوانین، رها شوید.

(بازدید ۱۷ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به