۱۵ زن برتر ایرانی را بشناسید | Iranian women

دیدار با ۱۵ زن برتر ایرانی در روز جهانی زن

۱۵ زن برتر ایرانی را بشناسید | Iranian women | روز جهانی زن (۸ مارس) روز بزرگداشت دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی زنان است. این روز همچنین فراخوانی برای اقدام جهت شتاب بخشیدن به برابری جنسیتی است.

سازمان ملل برای اولین بار در ۸ مارس ۱۹۷۵ شروع به بزرگداشت این روز کرد و هر ساله وضعیت زنان در سراسر جهان را مورد توجه قرار می دهد.

این روز که به عنوان یک رویداد سیاسی اجتماعی آغاز شد، رفتار ها و باورهای بسیاری از کشورها اروپایی، به ویژه بلوک شرق را در خود جای داده است.

در برخی مناطق،  این روز جنبه سیاسی خود را از دست داد و فرصتی اساسی برای مردم برای ابراز عشق خود به زنان است به گونه‌ای که تا حدی شبیه به ترکیبی از روز مادر و روز ولنتاین شده است.

با این حال، در مناطق دیگر، موضوع حقوق سیاسی و حقوق‌بشر  که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده‌است، قدرتمند است و به رسمیت شناختن تلاش زنان در سراسر جهان برجسته و مورد توجه قرار می گیرد.

۱- انوشه انصاری 

انوشه انصاری (زاده ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۶ در مشهد، ایران) مهندس امریکایی – ایرانی ، رئیس و از بنیانگذاران شرکت  Prodea Systems   است. دستاوردهای قبلی او شامل خدمت به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعاملان شرکت Telecom Technologies  است. در سال ۲۰۰۱ در پی یک معامله ۱۰.۸ میلیون سهمی از سهام شرکت SONU  انوشه انصاری به عنوان معاون این شرکت و مدیر کل بخش هوش مصنوعی آن موسوم به INtelligentIP  شد. در سال ۲۰۰۶ او شرکت Prodea Systems را تاسیس کرد و رئیس و مدیرعامل فعلی آن است. انصاری چهارمین فضانورد و اولین زنی بود که با هزینه شخصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کرد.

انوشه انصاری | تداپ


۲- پریسا تبریز

پریسا تبریز (متولد ۱۹۸۳) یک متخصص آمریکایی امنیت رایانه‌ای است.” فوربس ” او را در فهرست ” ۳۰ فرد زیر ۳۰سال ” (پیشگامان فناوری زیر ۳۰ سال) در نظر گرفت و اکنون برای گوگل به عنوان شخص خودمنصوب، شاهدخت امنیت و رئیس گروه امنیت کروم کار می‌کند. او چند ماه بعد از فارغ‌التحصیلی به گوگل پیوست. تبریز از یک مادر لهستانی- امریکایی پرستار و یک پدر مهاجر ایرانی دکتر به دنیا آمد.

پریسا تبریز | زنان موفق ایرانی


مجله کسب و کار سایت تداپ مجموعه ای از مفیدترین و جذابترین اطلاعات پیرامون استارتاپ ها و شرکت های موفق و معتبر جهان را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.


 

۳- رکسانا ورزا | ۱۵ زن برتر ایرانی را بشناسید

رکسانا ورزا در حال حاضر رهبر فعالیت‌های استارتاپی مایکروسافت در فرانسه است، که مسئول اجرای برنامه‌های Bizspark وسرمایه‌گذاری های مایکروسافت است. در آوریل ۲۰۱۳، فهرست Business Insider  او را به عنوان یکی از ۳۰ زن برتر زیر ۳۰ سال دنیای فناوری معرفی کرد. پیش از مایکروسافت، او برای چندین استارتاپ کشورهای اروپایی کار می‌کرد و همچنین سردبیر TechCrunch فرانسه بود. او همچنین از بنیان گذاران انجمن فرانسوی و انگلیسی Girls in Tech و سازمان‌دهنده همایش Failcon پاریس است. . رکسانا به سه زبان صحبت می کند و فعال در زمینه حقوق بیماران صرعی است و مدارک تخصصی خود را از UCLA، علوم پاریس و دانشکده اقتصاد لندن اخذ کرده است.

رکسانا ورزا | زنان موفق ایرانی


۴- ثریا دارابی

ثریا دارابی یکی از بنیانگذاران Zady است که یک برند هدف-محور در حوزه محتوا و تجارت است که بهترین توصیف ان “خوراک کامل مد” است . Zady  محصولات و پوشاک زیبا، از مد نیفتادنی و ماندگار طراحی می کند و می فروشد و داستان هر محصول، تا سطح مواد خام را بازگو می‌کند. ثریا کار خود را به عنوان مدیر مشارکت دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی در نیویورک‌تایمز آغاز کرد، جایی که او دست خود را بر روی نبض دورنمای دیجیتال در حال تغییر دنیای امروزی گذاشت. در حالی که در تایمز، او این رهبر اخبار جهان را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، توییتر وارد کرد، با شرکت‌های نوپای بزرگ و کوچک همکاری کرد و مسابقات اهدا جوایز برقرار کرد. ثریا مدرک کارشناسی هنر خود را از دانشگاه جرج تاون گرفت و اکنون در بروکلین، نیویورک زندگی می‌کند.

ثریا دارابی | 15 زن برتر ایرانی را بشناسید


 

۵- رکسانا مصلحی | ۱۵ زن برتر ایرانی را بشناسید

رکسانا مصلحی دکترای تخصصی اپیدمیلوژی ژنتیکی دارد. بیشتر تحقیقات او به مطالعه سرطان و مواد سرطان زا اختصاص دارد. او که در ایران متولد شده و در کانادا بزرگ شده‌است، در حال حاضر استادیار رشته اپیدمیولوژی و بیواستاتیک در دانشگاه  Albany، دانشگاه ایالتی نیویورک (SUNY)است که در آن دوره‌های مختلف اپیدمیولوژی ژنتیک و مولکولی را تدریس کرده‌است . او از طریق تحقیقات خود به درک علل ارثی بیماری‌ها و نیز تاثیر تعاملات ژنتیک – محیط بر روی خطر توسعه بیماری کمک شایانی کرده‌است.

رکسانا مصلحی | تداپ


۶- مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی یک ریاضیدان ایرانی است که در ایالات‌متحده کار می‌کند. از ۱ سپتامبر ۲۰۰۸ او به عنوان استاد ریاضیات در دانشگاه استنفورد مشغول به کار است. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ اولین زن مدال آور ایرانی بود که  Fields Medal معتبرترین نشان افتخار در ریاضیات را دریافت کرد. کمیته اهدا جایزه به کار او در درک تقارن سطوح منحنی اشاره کرده است. موضوعات تحقیقاتی او شامل نظریه  Teichmuller، هندسه هذلولی، نظریه اگودیک و هندسه سیمپلکتی می شود.

مریم میرزاخانی | 15 زن برتر ایرانی


۷- ماریا خرسند

ماریا خرسند، کارشناس ارشد علوم رایانه، به عنوان رئیس اجرایی شرکت SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut، سوئد کار می‌کند. خانم خرسند از آوریل ۲۰۰۴ رئیس بازارهای مالی OMX Technology AB بوده‌است. او همچنین از سال ۲۰۰۱ رئیس بخش مجوزدهی شرکت اریکسون بوده‌است. او در موسسه فن‌آوری OMX ، به عنوان مدیر اجرایی مجوزدهی شرکت اریکسون و مدیر اجرایی شرکت دل AB کار می‌کرد. خانم خرسند از آوریل ۲۰۱۰ عضو هیات‌مدیره شرکت Beijer Electronics AB  بوده‌است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم رایانه می باشد.

ماریا خرسند | تداپ


 

۸- پردیس ثابتی | زنان ایرانی، افتخارات جهانی

پردیس ثابتی یک زیست‌شناس محاسباتی ایرانی – آمریکایی، متخصص ژنتیک پزشکی و ژنتیک تکاملی است که یک روش آماری بیوفورماتیک را توسعه داد که بخش‌هایی از ژنوم را شناسایی می کند که موضوع آن انتخاب طبیعی و الگوریتمی است که اثرات ژنتیک بر روی تکامل بیماری را توضیح می‌دهد. در سال ۲۰۱۴، دکتر ثابتی گروهی را رهبری کرد که برای شناسایی یک کانون عفونت از یک منبع حیوانی به یک انسان در شیوع ابولا در غرب آفریقا از تکنولوژی پیشرفته تعیین توالی ژنتیکی استفاده می‌کردند. تغییرات RNA نیز حاکی از آن بود که اولین عفونت انسان به وسیله انتقال‌های صرفا انسانی بوجود می آید. ثابتی یک استاد تمام در مرکز سیستم‌های بیولوژی و دپارتمان ارگانیسم و بیولوژی تکاملی در دانشگاه هاروارد و جزء هیات‌علمی مرکز بیماری‌های مسری دینامیک در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد است. وی همچنین عضو ارشد موسسه Broad Institute است.

پردیس ثابتی | زنان موفق ایرانی


۹- کریستین امان پور 

کریستین امان پور یک روزنامه‌نگار انگلیسی – ایرانی و مجری تلویزیون است. امان پور گزارشگر ارشد بین‌المللی شبکه سی ان ان و مجری برنامه مصاحبه شبانه  این شبکه است. همچنین وی سرپرست امور جهانی   ABC News نیز هست. براساس گزارشی از سوی یک شرکت نظرسنجی روابط عمومی به نام  Burson-Marsteller، او تا سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از روزنامه نگارانی شناخته شده‌است که اغلب رهبران جهان از توییترشان پیروی می‌کنند.

کریستین امان پور | تداپ


دربارۀ تداپ بیشتر بدانید، با تیم تداپ آشنا شوید. در کافه کسب و کار تداپ میزبان شما خواهیم بود.

اگر فکر می‌کنید می توانید تولید محتوای درجه یک در حوزۀ کسب و کار داشته باشید، از منوی تماس با تداپ، رزومۀ خود را ارسال نمایید. در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو خواهیم بود.


 

۱۰- مینو اخترزند | ۱۵ زن برتر ایرانی

مینو اخترزند فرماندار فعلی Jonkoping در سوئد است. مینو اخترزند در تهران متولد و بزرگ شد. پدرش افسر عالی رتبه ارتش رژیم شاه بود. در سن ۱۷ سالگی به استکهلم رفت تا در موسسه سلطنتی تکنولوژی تحصیل کند. او بعدها پست‌های مدیریتی مختلفی را در شرکت انرژی Vattenfall سوئد بدست آورد و رئیس آژانس کار سابق منطقه‌ای در اوپسالا بود. در فوریه ۲۰۰۸ او به عنوان مدیر کل در Banverket، اداره راه‌آهن سوئد منصوب شد. او در ژوئن ۲۰۰۹ به عنوان معاون مدیریت راه آهن زیرساخت اروپا انتخاب شد. سرانجام تبدیل به آخرین مدیر کل Banverket شد چرا که این سازمان دولتی با اداره راه سوئد (Vagverket) در سال ۲۰۱۰ ادغام شد تا اداره جدید حمل و نقل سوئد (Trafikverket) را ایجاد کند. در سپتامبر ۲۰۱۰ او به عنوان فرماندار بخش Jonkoping  منصوب شد.

مینو اخترزند | 15 زن برتر ایرانی را بشناسید


۱۱- ترانه رضوی

ترانه رضوی یک پزشک معمولی نیست. او پزشک شرکت گوگل در مانتین‌ویو در کالیفرنیا است، جایی که او مسئول حفظ سلامت کارمندان است. او همچنین به این موضوع علاقه‌مند است که چگونه تکنولوژی های مختلف بر سلامت و مراقبت پیشگیرانه تاثیر می‌گذارند.

ترانه رضوی | تداپ


 

۱۲- رودی بختیار | زنان ایرانی، افتخارات جهانی

رودی بختیار (رودابه) تهیه‌کننده تلویزیون توماس رویترز است. او بیشتر به خاطر یک برنامه اخبار سه ساعته ملی در ایالات‌متحده معروف است که ” اخبار شبانگاهی شبکه سی ان ان” نام دارد. او همچنین مسئول خبری یک برنامه پربیننده برای شبکه سی ان ان از جمله برنامه اندرسون کوپر ۳۶۰ بود. او بیش از یک دهه تجربه برای رسانه‌های خبری مهم بین‌المللی سی ان ان، صدای آمریکا، و رویترز دارد.

رودی بختیار | 15 زن برتر ایرانی را بشناسید


۱۳-گلی عامری

گلی عامری یک دیپلمات و تاجر ایرانی – آمریکایی است. او رئیس و مدیر عامل مرکز مشارکت جهانی، یک سازمان غیر انتفاعی است که مسئول ترویج تعامل بین جامعه آمریکا و بقیه جهان با دیدگاه ترویج ارزش‌های و منافع مشترک وافزایش تفاهم و احترام متقابل است. او معاون دبیر کل سازمان ملل در بخش ارزش‌های انسانی و دیپلماسی بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر است. او همچنین معاون سابق وزیر کشور در امور آموزشی و فرهنگی ایالات‌متحده آمریکا بود. او در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک جمهوری‌خواه به مجلس نمایندگان آمریکا رفت و نماینده سابق ایالات‌متحده در سازمان ملل متحد است.

گلی عامری | زنان کارآفرین ایرانی


۱۴- مونا جراحی

پروفسور مونا جراحی متولد ایران، یکی از برجسته‌ترین دانشمندان، ریاضیدانان، فیزیک دانان و محققین ارشد در دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه میشیگان آن آربور است. پروفسور جراحی یکی از جوان‌ترین استادان  این دانشکده و لابراتوار طراحی و تحلیل میکرومکانیک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است.

مونا جراحی | 15 زن کارافرین


۱۵- فرح کریمی | ۱۵ زن برتر ایرانی را بشناسید

فرحناز (فرح) کریمی، یک سیاستمدار ایرانی – هلندی است. او بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ عضو مجلس نمایندگان از حزب سبز بود.

فرح کریمی | تداپ


سخنرانی های تد در تداپ

ما در تداپ، سعی کردیم جهت دسترسی آسان مخاطبانمان به محتوای سخنرانی های تد، مجموعه ای از بهترین و پربیننده ترین سخنرانی های تد را در تداپ بارگذاری نماییم که از قسمت منوی سایت، سخنرانی های تد قابل دسترسی است.

Tedup، جایی است برای حمایت از کسب و کار ایران و اندیشه های ایرانی که قابلیت گسترش دارند. ما در Tedup تمرکزمان را بر حوزۀ کسب و کار گذاشتیم و بنا داریم از ایرانیان کارآفرین و خلاقی که توانستند کسب و کاری را بنیان گذاری کنند که نقش مؤثری در پیشبرد چرخ اقتصاد کشور و حتی دنیا داشته اند دعوت نماییم تا طی یک سخنرانی در تداپ ضمن گسترش ایده های تجاری شان کمک کنند دیگران راه و رسم کسب و کار را بیاموزند و از الگوهای مناسب بهره ببرند. 

(بازدید ۲۴۵ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

شما ممکن است علاقه مند باشید به